Този пътеводител е за любителите на приключения сред природата и на познавателния туризъм. Открийте местата за наблюдения на птици, минете по стъпките на древните българи, карайте колело по интересни маршрути, направете зашеметяващи снимки за спомен.
Районът на Дуранкулашкото езеро и като цяло северното ни Черноморие, включва някои от най-предпочитаните места за наблюдение на птици в страната ни през всеки един сезон. Географското му разположение на един от най-оживените в Европа прелетни пътища – Виа Понтика и особеностите на климата, езерата и растителността, правят района изключително атрактивен за любителите на птиците. Някои от най-интересните видове, които се срещат предимно тук са черногърбото каменарче (пролет-лято), качулатият корморан (целогодишно) и индийското шаварче (пролет). По време на пролетната и есенната миграция целият район е обсипан с пойни птици, някои от които идват от Сибир. Зимните месеци (декември – февруари) е времето за наблюдаване на дивите гъски.
В района на Дуранкулашкия езерен комплекс са регистрирани 260 вида птици. Ще ви покажем няколко места за наблюдение, които може да видите на картата.
Още едно от богатите на птици места в България, с регистрирани 260 вида птици, което си заслужава да бъде посетено през всеки един сезон, освен лятото. Пролет: рибарки, дъждосвирцови, патици, грабливи птици; Есен: мигриращи дъждосвирцови, патици и чапли; Зима: чайки, гъски, лебеди. През лятото, Тузлата пресъхва и няма почти никаква вода.
Калиакра е единственото място в България, където са съхранени части от Добруджанската степ и най-високите крайморски скални масиви в страната ни. В района са регистрирани 237 вида птици.
Пролет и лято: черногърбо каменарче, сокол орко, алпийски бързолет, обикновен пчелояд, средиземноморски буревестник. Мигриращи пойни птици.
Есен: мигриращи пойни видове – червеногуша мухоловка, северен славей, почти всички видове каменарчета, които се срещат в България. Прелет на червеноноги ветрушки и други грабливи птици.
Зима: черногуш гмуркач
Освен за птици, от носа може да видите и трите вида черноморски делфини: муткур, обикновен делфин и дългомуцунест делфин.
Живописна долина насред скалите с брегове, обрасли с тръстика. Най-подходящите сезони са пролет и есен, когато мигриращи пойни птици спират за почивка. През цялата година може да бъде видян и бухал.
Пролет: папуняк, черногърбо каменарче, качулат корморан, червена чапла, тръстиков цвъркач, авлига, малък воден бик, розов скорец,множество други видове мигриращи пойни птици.
Есен: червеногуша мухоловка, северен славей, сив кълвач, малък пъстър кълвач, качулат корморан, мигриращи блатари, соколи и други грабливи птици.
Ключови места в района за културен туризъм.
Намира се на 1 км южно от с. Дуранкулак на брега на езерото. Археологическият резерват е известен е с това, че тук са открити първите наченки на човешка писменост (50-48 век пр.Хр.). На Големия остров се намира най-големият некропол в Европа, определен като Българската Троя. Там е и селищна могила от 5100-4700 г. пр. Хр., която е паметник на културата от национално значение.
Вход: Свободен
Намира се на 2 км южно от с. Камен бряг. Известен е със своя пещерен град, който съдържа над 100 килии в скалите, датиращи от V хилядолетие пр.Хр. Мястото е изключително живописно, разположено на тераси на скалите над морето, на височина 50-60 м. В северната част на “Голямата Яйла” се намира малка ранновизантийска крепост, изградена в края на V век. От античността са съхранени още светилище, жертвени камъни, винарни, четири вкопани гробници и други. През Средновековието пещерите са използвани от монаси и са представлявали нещо като манастир. По стените на някои от тях личат старобългарски знаци – руни, кръстове и каменни икони.
Вход: 2 лв.
Едно от най-живописните места на Българското Черноморие, имало ключова роля в историята на страната ни. Артефакти свидетелстват за населяване на мястото през 4 в. пр.Хр. Към момента могат да се видят останки от средновековната крепост и римски останки.
Вход: 3 лв.
Включили сме 3 маршрута, като някои от тях може да направите само в една част. Вижте ги на картата по-долу.
разстояние: 28.5 км
денивелация (теренен профил): 190 m
терен: равнинен
настилка: асфалт
разстояние: 66 км
денивелация: 121 m
терен: равнинен
настилка: асфалт
разстояние: 88 км
денивелация: 628 м
терен: равнинен
настилка: асфалт
Кои са „най-фотогеничните“ места по Северното Черноморие.
Какво да снимаме: пейзажи
За мястото: Фарът на Шабла е на 150 г, което го прави най-старият фар на нашето Черноморие. Висок е 32 м и е изключително живописен.
Насоки: Намира се на 6 км източно от гр. Шабла.
Кога да снимаме: всеки сезон, предимно по изгрев и залез. Подходящ е и за нощна фотография с млечен път.
Съвети: Използвате ND филтър, за ниски скорости. Използвайте статив.
Достъп: Лесен, подходящ за инвалидни колички.
Вход: Свободен за района, но във фара не се влиза.
Какво да снимаме: хора, бит и култура
За мястото: рибарско селище богато на цветове, бит и култура.
Насоки: Намира се непосредствено до Шабленски фар на 6км източно от гр.Шабла
Кога да снимаме: Всяко време на деня и всеки сезон са подходящи, но най-интересни са моментите рано сутрин, когато рибарите излизат в морето и когато се завръщат на сушата с улова. Най-богатите на импресии периоди са пролет и есен.
Съвети: Разходете се между рибарските колиби и снимайте бита на хората. Питайте рибарите дали биха ви позволили да им направите портрети.
Достъп: Лесен, подходящ за инвалидни колички.
Вход: свободен.
Какво да снимаме: Пейзажи
За мястото: Каменна арка над морето до с. Тюленово
Насоки: Точката се намира на 300 м южно от селото по крайморската ивица
Кога да снимаме: Мястото е подходящо за всеки сезон, основно за сутрешно снимане по изгрев. През лятото мястото е подходящо за снимане на млечен път.
Съвети: Ползвайте ND филтър за ниски скорости. Позиционирайте човек на заден план в кадъра, за да послужи като акцент.
Достъп: лесен, достъпно за инвалидни колички
Вход: свободен.
Какво да снимаме: Археологически резерват, пейзажи и божури.
За мястото: Изключително живописно място разположено на тераси на скалите над морето. Едно от малкото места в България с теснолист и широколист божур.
Насоки: Намира се на 2км южно от с. Камен бряг.
Кога да снимаме: Подходящо е за снимки през всеки сезон предимно по изгрев. Божурите цъфтят в началото на м.май.
Съвети: Стигнете до мястото поне един час преди изгрев, за да достигнете до желаната от вас локация. Посетете мястото в деня преди да снимате, за да си набележите място за снимки.
Достъп: Лесен, но не е подходящ за инвалидни колички. Има леки денивелации.
Вход: 2 лв.
Какво да снимаме: Археологически резерват, Крепостни стени, птици, пейзажи и цветя.
За мястото: Живописно място с драматични скали над 60м високи.
Насоки: намира се на 12 км източно от гр. Каварна
Кога да снимаме: подходящо е за снимки през всеки сезон, предимно по изгрев и по залез. Избягвайте тълпите от туристи през почивните дни.
Съвети: за пейзажни снимки, използвайте крепостните стени за водещи линии. За снимки на птици, ползвайте скалите покрити с жълти лишеи или цъфнали цветя. Посетете мястото при мрачно време и драматично небе за атмосферни, черно – бели кадри.
Достъп: Лесен, част от мястото е достъпно с инвалидни колички.
Вход: 3 лв
Какво да снимаме: Пейзажи
За мястото: Живописна долина измежду червени скали.
Насоки: намира се на 2 км северно от нос Калиакра.
Кога да снимаме: Най-подходящото време е всеки сезон, сутрин по изгрев и вечер около час преди залез, когато скалите са осветени с мека светлина.
Съвети: ползвайте ръба на скалите за водещи линии. Снимайте детайли, като върхове на тръстики, срещу светлината.
Достъп: Лесен, достъпно за инвалидни колички, има асфалтиран път по протежение на долината.
Вход: свободен
Районът има множество хотели и къщи за гости в гр. Каварна, с. Тюленово, с. Крапец, гр. Шабла, с. Българево и с. Дуранкулак. Възможно е настаняване и в курорт „Русалка“.
Местата за хранене са на брега на Дуранкулашко езеро, в с. Крапец, с. Българево, с. Тюленово, гр. Каварна, гр. Шабла
Зелен образователен център – Шабла
а) места за наблюдение на птици;
б) места за културен туризъм;
в) фотография;
г) вело маршрути.
За да достигнете до картата впоследствие, отворете Google Maps > моите места > Карти. Тук изберете картата „Алтернативен туризъм около Дуранкулак“.